Skip to content

129 Revere DrWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block5.18
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.07

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,037
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
18%
Improvement Value:$213,000
82%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,368+3.3%
2024$9,067+2.2%
2023$8,874+1.2%
2022$8,772+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,037DeedBook 7058, Page 87Recorded8/29/2024

Property Sale

Sale
$191,715
DeedBook 3158, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 2000