Skip to content

107 Revere DrWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 24, 2012

Property Information

Block5.18
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.07

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,974
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
19%
Improvement Value:$196,800
81%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,708+3.3%
2024$8,429+2.2%
2023$8,249+1.2%
2022$8,154+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4943, Page 175

Property Sale

Sale
$180,547
DeedBook 3133, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 2000