Skip to content

120 Revere DrWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 28, 2014

Property Information

Block5.19
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.07

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
18%
Improvement Value:$210,800
82%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,217+3.3%
2024$8,921+2.2%
2023$8,731+1.2%
2022$8,631+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 5232, Page 231Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$181,615
DeedBook 3074, Page 345

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 3046, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1999