Skip to content

130 Revere DrWoodbury, NJ 08096

Built 2000

Last Sale Price
$178,815
Last Sale Date
May 23, 2000

Property Information

Block5.19
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.07

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
20%
Improvement Value:$194,000
80%
Total Assessment$243,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,740+3.3%
2024$8,460+2.2%
2023$8,279+1.2%
2022$8,184+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$178,815
DeedBook 3123, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 2000