Skip to content

142 Plymouth DrWoodbury, NJ 08096

Built 2001

Last Sale Date
Jul 26, 2012

Property Information

Block5.21
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLOCKHAVEN
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,256
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
17%
Improvement Value:$148,600
83%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,446+3.3%
2024$6,239+2.2%
2023$6,106+1.2%
2022$6,036+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4988, Page 230

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 4343, Page 224

Property Sale

Sale
$129,815
DeedBook 3304, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 2001