Skip to content

146 Plymouth DrWoodbury, NJ 08096

Built 2001

Last Sale Price
$152,990
Last Sale Date
Oct 12, 2001

Property Information

Block5.21
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
16%
Improvement Value:$167,000
84%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,131+3.3%
2024$6,902+2.2%
2023$6,755+1.2%
2022$6,677+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$152,990
DeedBook 3329, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 2001