Skip to content

162 Plymouth DrWoodbury, NJ 08096

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block5.21
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,494
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
17%
Improvement Value:$153,700
83%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,639+3.3%
2024$6,426+2.2%
2023$6,289+1.2%
2022$6,217+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,990
DeedBook 3338, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 2001