Skip to content

128 Mount Vernon CtWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block5.21
Lot53
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.10

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
16%
Improvement Value:$166,500
84%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,088+3.3%
2024$6,860+2.2%
2023$6,714+1.2%
2022$6,637+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,680DeedBook 6931, Page 219Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4577, Page 41

Property Sale

Sale
$150,615
DeedBook 3436, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 2002