Skip to content

134 Mount Vernon CtWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block5.21
Lot56
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.10

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,492
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
17%
Improvement Value:$158,400
83%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+3.3%
2024$6,645+2.2%
2023$6,503+1.2%
2022$6,429+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
Sq Ft1,492DeedBook 6160, Page 291Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 5294, Page 342Recorded3/9/2015

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 3806, Page 264

Property Sale

Sale
$147,955
DeedBook 3448, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 2002