Skip to content

127 Mount Vernon CtWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block5.21
Lot65
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.10

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
17%
Improvement Value:$148,100
83%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+3.3%
2024$6,229+2.2%
2023$6,096+1.2%
2022$6,026+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4223, Page 139

Property Sale

Sale
$147,165
DeedBook 3397, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 2002