Skip to content

115 Mount Vernon CtWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$152,990
Last Sale Date
Mar 6, 2002

Property Information

Block5.21
Lot71
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.10

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,580
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
18%
Improvement Value:$143,100
82%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,245+3.3%
2024$6,045+2.2%
2023$5,916+1.2%
2022$5,848+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$152,990
DeedBook 3396, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 2002