Skip to content

105 Mount Vernon CtWoodbury, NJ 08096

Built 2001

Last Sale Price
$196,500
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block5.21
Lot76
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.10

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,340
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
16%
Improvement Value:$169,200
84%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+3.3%
2024$6,954+2.2%
2023$6,806+1.2%
2022$6,727+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$196,500

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 6031, Page 229Recorded2/8/2019

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 3894, Page 179

Property Sale

Sale
$157,990
DeedBook 3370, Page 293

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 3339, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2001