Skip to content

145 Valley Forge WayWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block5.25
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.10

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRFIELD
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
15%
Improvement Value:$187,600
85%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,944+3.3%
2024$7,690+2.2%
2023$7,526+1.2%
2022$7,439+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 5916, Page 21Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 4352, Page 295

Property Sale

Sale
$196,315
DeedBook 3460, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 2002