Skip to content

140 Nathan Hale DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block5.26
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,281
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
16%
Improvement Value:$220,700
84%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,382+3.3%
2024$9,081+2.2%
2023$8,887+1.2%
2022$8,785+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,281DeedBook 7050, Page 232Recorded8/13/2024

Property Sale

Sale
$232,400

From:

To:

Sq Ft2,281DeedBook 5575, Page 30

Property Sale

Sale
$227,970
DeedBook 3648, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,077,600
DeedBook 3330, Page 224