Skip to content

150 Nathan Hale DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block5.26
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,281
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
16%
Improvement Value:$227,500
84%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,726+3.3%
2024$9,414+2.2%
2023$9,213+1.2%
2022$9,108+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,714
DeedBook 3701, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,547,400
DeedBook 3430, Page 6