Skip to content

158 Nathan Hale DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block5.26
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1.5G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
15%
Improvement Value:$275,600
85%
Total Assessment$324,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,619+3.3%
2024$11,246+2.2%
2023$11,006+1.2%
2022$10,880+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,772DeedBook 6152, Page 312Recorded9/4/2019

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4905, Page 288

Property Sale

Sale
$253,246
DeedBook 3695, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,547,400
DeedBook 3430, Page 6