Skip to content

174 Nathan Hale DrWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2011

Property Information

Block5.26
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,677
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
14%
Improvement Value:$273,200
86%
Total Assessment$318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,422+3.3%
2024$11,055+2.2%
2023$10,820+1.2%
2022$10,695+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,331
DeedBook 3829, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,547,400
DeedBook 3430, Page 6