Skip to content

116 Bunker Hill CtWoodbury, NJ 08096

Built 2006

Last Sale Price
$284,821
Last Sale Date
Jul 25, 2006

Property Information

Block5.26
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.14

Building Details

Building Class17
Description2SF2G TWIN
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
19%
Improvement Value:$186,200
81%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+3.3%
2024$7,974+2.2%
2023$7,804+1.2%
2022$7,714+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$284,821
DeedBook 4250, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$1,547,400
DeedBook 3430, Page 6