Skip to content

118 Nathan Hale DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$214,637
Last Sale Date
Feb 26, 2003

Property Information

Block5.26
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1.5G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,772
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
14%
Improvement Value:$254,900
86%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+3.3%
2024$10,341+2.2%
2023$10,120+1.2%
2022$10,004+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$214,637
DeedBook 3598, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,077,600
DeedBook 3330, Page 224