Skip to content

127 Nathan Hale DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$286,500
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block5.27
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1.5G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,929
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
15%
Improvement Value:$241,100
85%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,189+3.3%
2024$9,862+2.2%
2023$9,651+1.2%
2022$9,541+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$286,500
DeedBook 3734, Page 34

Property Sale

Sale
$245,707
DeedBook 3683, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,077,600
DeedBook 3330, Page 224