Skip to content

131 Nathan Hale DrWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$286,900
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block5.27
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,661
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
15%
Improvement Value:$244,300
85%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,303+3.3%
2024$9,973+2.2%
2023$9,760+1.2%
2022$9,648+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$286,900
DeedBook 3788, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$1,077,600
DeedBook 3330, Page 224