Skip to content

143 Nathan Hale DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block5.27
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1.5G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,922
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
14%
Improvement Value:$268,500
86%
Total Assessment$312,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,192+3.3%
2024$10,833+2.2%
2023$10,602+1.2%
2022$10,481+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft2,922DeedBook 7038, Page 206Recorded7/22/2024

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,922DeedBook 5249, Page 204Recorded10/29/2014

Property Sale

Sale
$252,175
DeedBook 3610, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,077,600
DeedBook 3330, Page 224