Skip to content

115 Nathan Hale DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 28, 2017

Property Information

Block5.27
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1.5G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,772
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
15%
Improvement Value:$251,900
85%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+3.3%
2024$10,237+2.2%
2023$10,018+1.2%
2022$9,903+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,772DeedBook 5798, Page 162Recorded1/5/2018

Property Sale

Sale
$233,035
DeedBook 3628, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,077,600
DeedBook 3330, Page 224