Skip to content

164 Pennsbury LnWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$270,245
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block5.29
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF2G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,388
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
16%
Improvement Value:$199,800
84%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,529+3.3%
2024$8,255+2.2%
2023$8,079+1.2%
2022$7,986+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,245
DeedBook 3874, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$148,338
DeedBook 3576, Page 228