Skip to content

136 Pennsbury LnWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block5.29
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF2G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,388
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
16%
Improvement Value:$203,800
84%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+3.3%
2024$8,397+2.2%
2023$8,218+1.2%
2022$8,124+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 5660, Page 209Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$262,591
DeedBook 3784, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$147,230
DeedBook 3549, Page 8