Skip to content

152 Pennsbury LnWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block5.29
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
17%
Improvement Value:$179,900
83%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,812+3.3%
2024$7,561+2.2%
2023$7,400+1.2%
2022$7,315+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 5719, Page 76Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$238,500
DeedBook 4686, Page 297

Property Sale

Sale
$221,295
DeedBook 3852, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$148,338
DeedBook 3576, Page 231