Skip to content

118 Beacon DrWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block5.32
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,990
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
18%
Improvement Value:$161,200
82%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,088+3.3%
2024$6,860+2.2%
2023$6,714+1.2%
2022$6,637+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 5334, Page 40Recorded6/23/2015

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4391, Page 242

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4258, Page 273

Property Sale

Sale
$229,075
DeedBook 3868, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$148,338
DeedBook 3576, Page 282