Skip to content

161 Rittenhouse DrWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block5.32
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,990
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
20%
Improvement Value:$144,000
80%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,471+3.3%
2024$6,263+2.2%
2023$6,130+1.2%
2022$6,059+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$194,300
DeedBook 3767, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$147,230
DeedBook 3549, Page 5