Skip to content

184 Rittenhouse DrWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block5.33
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,775
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
20%
Improvement Value:$150,700
80%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,715+3.3%
2024$6,499+2.2%
2023$6,361+1.2%
2022$6,288+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,775DeedBook 7089, Page 111Recorded11/6/2024

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4680, Page 58

Property Sale

Sale
$209,833
DeedBook 3792, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$147,230
DeedBook 3549, Page 5