Skip to content

110 Pennsbury LnWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block5.35
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,908
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
17%
Improvement Value:$186,500
83%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,030+3.3%
2024$7,773+2.2%
2023$7,607+1.2%
2022$7,520+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 5565, Page 132Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 4551, Page 99

Property Sale

Sale
$237,547
DeedBook 3742, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$147,230
DeedBook 3549, Page 11