Skip to content

102 Pennsbury LnWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block5.35
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
19%
Improvement Value:$157,900
81%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+3.3%
2024$6,763+2.2%
2023$6,619+1.2%
2022$6,543+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,896DeedBook 6723, Page 173Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 4802, Page 10

Property Sale

Sale
$189,547
DeedBook 3703, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$176,676
DeedBook 3395, Page 199