Skip to content

122 Pennsbury LnWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block5.35
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,739
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
19%
Improvement Value:$153,200
81%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+3.3%
2024$6,583+2.2%
2023$6,442+1.2%
2022$6,368+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,739DeedBook 6347, Page 328Recorded10/2/2020

Property Sale

Sale
$207,214
DeedBook 3764, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$147,230
DeedBook 3549, Page 11