Skip to content

112 Pennsbury LnWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block5.35
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.12

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,739
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
19%
Improvement Value:$154,100
81%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,833+3.3%
2024$6,614+2.2%
2023$6,473+1.2%
2022$6,398+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,739DeedBook 5105, Page 323Recorded8/23/2013

Property Sale

Sale
$210,922
DeedBook 3738, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$147,230
DeedBook 3549, Page 11