Skip to content

139 Rittenhouse DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block5.36
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.13

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
18%
Improvement Value:$164,800
82%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217+3.3%
2024$6,985+2.2%
2023$6,836+1.2%
2022$6,758+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$328,000
Sq Ft1,896DeedBook 6753, Page 338Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 5205, Page 57Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$187,792
DeedBook 3684, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$530,028
DeedBook 3395, Page 196