Skip to content

117 Rittenhouse DrWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block5.36
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.13

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
19%
Improvement Value:$166,700
81%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335+3.3%
2024$7,100+2.2%
2023$6,948+1.2%
2022$6,868+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 5547, Page 67Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 4765, Page 316

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 4362, Page 286

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4017, Page 213

Property Sale

Sale
$208,362
DeedBook 3753, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$530,028
DeedBook 3395, Page 196