Skip to content

155 Rittenhouse DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$175,305
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block5.36
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.13

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,775
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
20%
Improvement Value:$146,100
80%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,546+3.3%
2024$6,336+2.2%
2023$6,201+1.2%
2022$6,130+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,305
DeedBook 3711, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$176,676
DeedBook 3395, Page 199