Skip to content

151 Rittenhouse DrWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$170,790
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block5.36
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.13

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,739
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
22%
Improvement Value:$132,800
78%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,073+3.3%
2024$5,878+2.2%
2023$5,753+1.2%
2022$5,687+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,790
DeedBook 3719, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$176,676
DeedBook 3395, Page 199