Skip to content

149 Rittenhouse DrWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$168,964
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block5.36
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.13

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
20%
Improvement Value:$144,000
80%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,482+3.3%
2024$6,274+2.2%
2023$6,140+1.2%
2022$6,069+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$168,964
DeedBook 3725, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$176,676
DeedBook 3395, Page 199