Skip to content

132 Rittenhouse DrWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$180,953
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block5.37
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.13

Building Details

Building Class37
Description2SF TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,990
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
20%
Improvement Value:$145,900
80%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,539+3.3%
2024$6,329+2.2%
2023$6,194+1.2%
2022$6,123+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,953
DeedBook 3644, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$530,028
DeedBook 3395, Page 196