Skip to content

115 Cypress CtWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$278,390
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block5.41
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
19%
Improvement Value:$161,200
81%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134+3.3%
2024$6,905+2.2%
2023$6,758+1.2%
2022$6,680+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$278,390
DeedBook 4044, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$1,714,936
DeedBook 3846, Page 147