Skip to content

129 Chancellor DrWoodbury, NJ 08096

Built 2006

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block5.41
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.15

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,908
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
20%
Improvement Value:$147,100
80%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,625+3.3%
2024$6,413+2.2%
2023$6,276+1.2%
2022$6,204+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 5768, Page 296Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4775, Page 145

Property Sale

Sale
$288,704
DeedBook 4168, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$1,714,936
DeedBook 3846, Page 147