Skip to content

197 Chancellor DrWoodbury, NJ 08096

Built 2006

Last Sale Price
$272,804
Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block5.41
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.16

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,739
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
21%
Improvement Value:$133,400
79%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+3.3%
2024$5,896+2.2%
2023$5,770+1.2%
2022$5,704+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$272,804
DeedBook 4273, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,616,945
DeedBook 3883, Page 181