Skip to content

211 Chancellor DrWoodbury, NJ 08096

Built 2007

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block5.41
Lot55
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.16

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
18%
Improvement Value:$172,400
82%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,493+3.3%
2024$7,252+2.2%
2023$7,098+1.2%
2022$7,016+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000
Sq Ft1,896DeedBook 6431, Page 216Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$283,600
DeedBook 4387, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$3,616,945
DeedBook 3883, Page 181