Skip to content

301 Chancellor DrWoodbury, NJ 08096

Built 2007

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Feb 15, 2017

Property Information

Block5.41
Lot57
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.16

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
17%
Improvement Value:$178,000
83%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,729+3.3%
2024$7,481+10.4%
2023$6,775+1.2%
2022$6,697+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 5606, Page 86Recorded2/16/2017

Property Sale

Sale
$279,721
DeedBook 4418, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$3,616,945
DeedBook 3883, Page 181