Skip to content

339 Chancellor DrWoodbury, NJ 08096

Built 2006

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block5.41
Lot76
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.16

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,775
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
22%
Improvement Value:$129,900
78%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,965+3.3%
2024$5,774+2.2%
2023$5,651+1.2%
2022$5,586+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,775DeedBook 6714, Page 89Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$261,349
DeedBook 4327, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,616,945
DeedBook 3883, Page 181