Skip to content

101 Sansom LnWoodbury, NJ 08096

Built 2007

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block5.42
Lot61
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.16

Building Details

Building Class37
Description2SF1G TWNHSE
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
18%
Improvement Value:$172,700
82%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,561+3.3%
2024$7,318+2.2%
2023$7,162+1.2%
2022$7,080+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,248DeedBook 6587, Page 281Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 5502, Page 251Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$357,486
DeedBook 4424, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$3,616,945
DeedBook 3883, Page 181