Skip to content

217 Somerset RdWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block511
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
26%
Improvement Value:$110,800
74%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,374+3.3%
2024$5,202+2.2%
2023$5,091+1.2%
2022$5,032+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960