Skip to content

454 Westminster RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 28, 1994

Property Information

Block531
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
24%
Improvement Value:$124,900
76%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,872+3.3%
2024$5,684+2.2%
2023$5,563+1.2%
2022$5,499+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2478, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1956