Skip to content

461 Westminster RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2009

Property Information

Block532
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
24%
Improvement Value:$123,200
76%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,811+3.3%
2024$5,625+2.2%
2023$5,505+1.2%
2022$5,442+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,100
DeedBook 4282, Page 82

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3245, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1956