Skip to content

485 Dickinson RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 6, 2012

Property Information

Block535
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
31%
Improvement Value:$87,200
69%
Total Assessment$126,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,531+3.3%
2024$4,386+2.2%
2023$4,293+1.2%
2022$4,243+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4993, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1956